Engelli Öğrenci Hizmetleri

Fenerbahçe Üniversitesi Ataşehir Yerleşkesi, mimari proje tasarımından itibaren, engellilerin erişimi için engelsiz üniversite standartlarında planlanmış ve inşa edilmiştir.

Engelli öğrencilerimiz için bina girişi engelsiz erişim konseptine uygun olarak basamak ve rampa kullanılmadan tasarlanmış durumdadır. Yaya yolu ve bina girişi arasında kot farkı yoktur. Ana girişler 336 cm. çapında iki otomatik döner kapı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu kapıların engelli butonları bulunmaktadır. Ayrıca girişte iki adet 98 cm. genişliğinde acil çıkış kapısı bulunmaktadır. Girişte bulunan Danışma bankosundan gerekli yönlendirmeler yapılabilmektedir. Giriş holünün iki tarafında yer alan Güvenlik turnikelerinin yanında engelli girişinin sağlanabileceği açılır kanatlar mevcuttur. Hissedilebilir yüzey uygulaması mevcuttur. Asansörlere erişim rahatlıkla sağlanabilmektedir. Asansörlerde engellilere yönelik butonlar bulunmaktadır. (Alçak kotta ve Braille alfabesi içeren)

Bina dahilinde her katta engelli tuvaletleri yer almaktadır. Tuvalet mekân ölçüleri standartlara uygun ve nizamidir. Lavabolar, klozetler, destek barları, aynalar engelli kullanımına uygun olarak tasarlanan ekipmanlardır. Yer kaplama malzemeleri kaygan olmayan niteliktedir.

Konferans Salonu, Yemekhane, Kütüphane ve Revir girişlerinde engelsiz girişi sağlamak üzere uygun malzeme seçimi ile kot farkı olmaksızın yeterli geçiş mesafelerini içeren tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Tüm atölyeler, derslikler ve laboratuvarlar tekerlekli/akülü sandalye girişine ve konumlandırılmasına uygun durumdadır. Engelli birey otopark alanlarımız mevcuttur.