Erasmus+ Programı

ERASMUS+

Erasmus Plus olarak da adlandırılan Erasmus+ (2014-2020); eğitim, öğretim, gençlik ve spor için 14,7 milyar avroluk bir bütçe ile, her şeyi kapsayan bir çerçeve programıdır. Erasmus+ programı, Hayat Boyu Öğrenme Programı (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), Gençlik Programı ve beş ayrı uluslararası işbirliği programını (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink ve sanayileşmiş ülkelerle işbirliği programı) da kapsayacak şekilde Avrupa Birliği'nin eğitim, öğretim, gençlik ve spor için mevcut tüm planlarını birleştirmektedir.

Erasmus+, öğrencileri yurtdışında işe yerleştirme ve öğretmenler ile eğitim personelinin eğitim kurslarına katılma fırsatı da dahil olmak üzere çok çeşitli eylemler için hibeler sağlar. Erasmus+ ana eylemi; öğretmenler, müdürler, eğitmenler ve eğitim kurumlarının diğer personeli için farklı Avrupa ülkelerindeki uluslararası eğitim kurslarına katılmaları için eşsiz bir fırsat sağlar. Personelin çalıştığı kurum, personellerin eğitimi amacıyla yurt dışına göndermek üzere hibe almak için personellerin adına başvuruda bulunur.

Erasmus programına kuruluşundan bu yana 9 milyondan fazla kişi katılım göstermiştir. 1987'den bu yana genç katılımcıların sayısı önemli ölçüde artış göstermiş, 1987'de sadece 3.244 kişi katılırken, günümüzde yılda yaklaşık 300.000 katılımcı bulunmaktadır. Katılımın en yoğun olduğu ülke İspanya olup Fransa, Almanya ve İtalya katılım oranıyla İspanya’yı takip etmektedir.

GELEN ÖĞRENCİLER

Genel Bilgilendirme

Fenerbahçe Üniversitesi, Erasmus + Öğrenci Hareketliliği çerçevesinde Öğrenim ve Staj Hareketliliği başvurularını kabul etmektedir. Yalnızca ortak üniversitelerden gelen başvurular kabul edilir. Bu nedenle, web sitesindeki geçerli Erasmus Anlaşmaları listesini kontrol etmeniz önerilir. Üniversiteniz ile anlaşma yoksa fakültelerin uygun görmesi halinde anlaşma sürecini başlatabiliriz. Öte yandan öğrenci staj değişim programlarına başvurmak için ikili anlaşma zorunlu değildir.

Başvuru

Lütfen doldurulmuş başvuru formunu ve aşağıda listelenen belgeleri international@fbu.edu.tr adresine gönderiniz.

 • Başvuru belgeleri
 • Başvuru Formu
 • Transcript
 • Pasaport kopyası
 • Çalışmalar için Öğrenim Anlaşması
 • Staj için Öğrenim Anlaşması
 • İngilizce / Türkçe Sertifikası (Gönderen kurum tarafından düzenlenmiştir)
 • Aday Mektubu (Gönderen kurum tarafından düzenlenmiştir)

Kayıt İşlemleri

Varışınızdan hemen sonra, kayıt prosedürleriniz için lütfen FBU Erasmus+ Ofisi ile en kısa sürede iletişime geçin. FBÜ Öğrenci Kartı verilecektir, bu nedenle lütfen öğrenci kartı için fotoğraf getiriniz. FBÜ'deki Erasmus+ Bölüm Koordinatörünüz ile iletişime geçerek geldiğinizin bildirdikten sonra, Erasmus+ Ofisimiz sizi ilgili Erasmus+ Koordinatörüne yönlendirecektir.

FBÜ'ne varmanızdan sonraki bir ay içinde; oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Erasmus+ Ofisi bu prosedürde size yardımcı olacaktır. Dönem sonunda, Transkript'in resmi bir kopyası Erasmus+ Ofisinize postalanacaktır. Öğrencilerin gelişinden sonra, gelen öğrencilerin aşağıda belirtilen konular hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmeleri için bir oryantasyon günü olacaktır:

 • Kampüs ve topluluk kaynakları-kampüs turu
 • Vize durumunuzu etkileyen oturma izni kuralları ve düzenlemeleri
 • FBÜ'de öğrenci sağlık hizmetleri ve sağlık sigortası gereksinimleri
 • FBÜ'de akademik yaşam ve derslere nasıl kayıt olunur
 • FBÜ'deki Öğrenci Kuruluşları

Akademik Takvim

https://www.fbu.edu.tr/ogrenciler/24/akademik-takvim

Vize ve Oturum İzni

Yabancılar için vize ve ikamet izni kurallarına doğrultusunda; Erasmus öğrencileri, Türkiye'ye turist vizesi ile girip öğrenciler için oturma izni başvurusunda bulunabilirler. Tüm Erasmus öğrencilerinin Türkiye'de yasal olarak kalabilmek için oturma iznine başvurmaları gerekir. Öğrenciler, Türkiye'ye geldikten sonra otuz gün içinde başvurularını çevrimiçi olarak tamamlamalıdır. Öğrenciler çevrimiçi başvuru için bağlantıyı aşağıda bulabilir ve ayrıntılı bilgileri FBÜ'deki Erasmus program görevlilerimizden alabilirler.

https://e-ikamet.goc.gov.tr/

 

GİDEN ÖĞRENCİLER

ERASMUS + programının en önemli parçası olan Öğrenci Öğrenim Hareketliliği, yüksek öğretim kurumlarındaki öğrencilerin başka bir katılımcı ülkede 3 ila 12 ay eğitim görmelerine olanak tanır. FBÜ tam zamanlı öğrencileri, başka bir ortak ülkenin ortak üniversitesinde Erasmus+ değişim programına başvurabilirler.

Genel Bilgilendirme

Fbu'da Giden Öğrencilerin Başvuru Kriterleri

 • Tam zamanlı FBÜ öğrencisi olarak kayıtlı öğrenciler (İngilizce hazırlık programındaki lisans öğrencileri hariç) Erasmus+ programına başvurabilirler.
 • Bir önceki başvuru döneminde Erasmus+ değişimi için başvuran ancak seçilmeyen / kabul edilmeyen öğrenciler Erasmus+ programına yeniden başvurabilirler.
 • Daha önce Erasmus+ programından yararlanmış öğrenciler, faklı bir yüksek öğrenim seviyesi içim hibeli olarak bir kez daha Erasmus+ öğrencisi olabilir (Örneğin; lisans eğitiminde Erasmus+ programaından hibeli olarak yararlanan öğrenci, yüksek lisans programında da hibeli olarak bir kez daha Erasmus+ öğrencisi olabilir.). Ancak, Ulusal Ajans kuralları gereği akademik başarı ve yabancı dil sonucu ortalamasına ilave olarak; aynı öğrenim kademesi içerisinde (Örneğin, lisans eğitimi içerisinde) daha önce Hayatboyu Öğrenme Programı veya Erasmus+ kapsamında hareketlilikten yararlanmış öğrencilerin akademik başarı ve yabancı dil puanı ortalamaları hesaplanırken, daha önce yararlanılan her bir faaliyet için (öğrenim-staj ayrımı yapılmaksızın) 10’ar puan azaltma uygulanır. Daha önce yararlanma durumunda -10 puan uygulanması, önceki öğrenim kademesinde gerçekleştirilen hareketlilikler için uygulanmaz. Hareketlilik gerçekleştirmiş bir öğrencinin aynı öğrenim kademesi içerisinde tekrar başvurması halinde uygulanır.
 • Engelli öğrenciler: T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden FBÜ'ye başvurularında resmi sağlık raporu veren öğrencilere 10 puan eklenecektir.
 • Vatandaşı olduğu ülkede Erasmus+ değişim programına katılmak isteyen öğrenciler için; Öğrenci eyalet seçim listesinde ülkesini tercih ederse, final notu düşülür - 10 puan.
 • 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Yasası kapsamında koruma, bakım veya iltica hakkı olan öğrenciler ek 10 puan alacaktır. Bu öğrenciler FBÜ Erasmus Ofisi'ne başvuru üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen resmi belgeleri sağlamalıdır.
 • Değerlendirme Türk Ulusal Ajansı kurallarına ve FBÜ Senatosu kararlarına göre yapılacaktır. Seçim kriterlerini karşılamayan bu başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yedinci ve sekizinci yarıyılda kayıt yaptıran üniversite öğrencilerinin katılımı, mezuniyet projesinin gereklilikleri nedeniyle Erasmus Bölümü koordinatörlerinin onayına bağlıdır. Tez projesi, Erasmus+ değişiminde alınamaz.
 • Erasmus+ değişim öğrencisi olarak seçilen her öğrenci, seçildikleri bölüm / program ücretine göre ilgili akademik değişim dönemi boyunca haklarından yararlanmalıdır. İptal gerçekleştikten sonra değişim hakkından feragat eden öğrenci (iptal nedeni ne olursa olsun) bu hakkını bir sonraki değişim dönemine devredemez. Ancak, öğrenci sonraki başvuru dönemlerinde yine de başka bir Erasmus + değişimi talep edebilir. Ancak yine seçim süreçlerine tabi tutulacaktır.
 • Türkiye Ulusal Ajansı hükümlerine göre, Erasmus + öğrencisi olarak seçilen ancak bu haktan yararlanmayan veya önceki öğretim yıllarında iptal prosedürünü uygulayan öğrenciler, sonuçlardan 10 puan indirimle cezalandırılacaktır.
 • Çift Anadal öğrencileri sadece bir program için Erasmus + değişim talebinde bulunabilirler. Bir programdan mezun olan Çift Anadal öğrencileri kayıtlı diğer program için Erasmus + başvurusunda bulunabilirler.

Nasıl Başvurulur

Erasmus + programına katılma başvuruları her güz dönemi sonunda uluslararası ofis tarafından açılır. Minimum başvuru kriteri, lisans öğrencileri için bir dönem tamamladıktan sonra 2.20 / 4.00 GNO ve Erasmus dil sınavında (ELE) 60 / 100'dür. Katılmaya hak kazanabilmek için, öğrencilerin lisans derecesi programlarında FBÜ'deki ilk eğitim yılını tamamlamaları gerekir. Erasmus + programı kurallarına göre, katılımcıların diploma / derece almak için gerekli kredilerin tamamını almamış ve asgari ders yükü 30 AKTS / dönem olan tam zamanlı öğrenciler olması gerekmektedir.

Başvuru İşlemleri

Başvuru süreci:

 • Erasmus+ 2020-2021 başvurularının duyurusunu takip edin.
 • Çevrimiçi başvurunuzu ve kurum seçiminizi gönderin.
 • Anlaşmalı kurumları inceleyin.
 • Anlaşmalı kurumların resmi web sitelerine başvurun ve pratik bilgileri okuyun.
 • FBU tarafından sağlanan ek notları / sunumları kontrol edin.
 • Erasmus+ dil sınavına (ELE) girin.
 • Erasmus puan hesaplama yöntemi% 50 CGPA +% 50 ELE olacaktır.
 • Sınıflandırma fakülte bazında yapılacaktır.

Vize İşlemleri

Erasmus öğrencileri, giriş vizesi ve oturma izni başvurusunda bulunma işlemlerinin sorumluluğunu kendileri üstlenirler. Fenerbahçe Üniversitesi Uluslararası Ofisi, öğrencilerin temel vize ve oturma izni düzenlemeleri hakkında bilgi vermelerine yardımcı olur. Öğrencinin ilgili ücretleri ödemesi gerekir. Öğrenciler, Erasmus ofisine kabul mektubunu sunduktan sonra bir dilekçe alırlar. Konsolosluğa sadece orijinal belge teslim edilmelidir. Dilekçenin başka bir yere teslim edilmesi gerekiyorsa, belgenin bir kopyası sunulmalıdır.

Türkiye’den Ayrılmadan Önce

Aday öğrenciler, ayrılmadan önce FBÜ Erasmus ofisinin bir sayfasına aşağıdaki belgeleri eksik kağıt olmadan birlikte sunmalıdır, tüm belgeleri aldıktan sonra burs sözleşmesi öğrenciler ve FBÜ tarafından imzalanacaktır. Bu nedenle belgelerin öğrenci tarafından şahsen ibraz edilmesi gerekmektedir.

 • Kabul mektubunun çıktısı veya fotokopisi
 • Program Erasmus koordinatörünüzden aldığınız kurumda alacağınız dersleri FBÜ eşdeğerleri ile gösteren bir belge.
 • Tanıma Belgesi fotokopisi
 • Fakülte / Enstitü İzni
 • Öğrenci Bilgi Formu
 • Hibe sözleşmesi, her şeyin teslimi anında ofis personeli tarafından hazırlanacaktır. Belgeleriniz Erasmus ofisine teslim edilecek ve şahsen imzalanacaktır.
 • Hesap Defteri Fotokopisi
 • Hesap Bildirim Dilekçesi
 • Sağlık Sigortası Fotokopisi: Sağlık sigortasının tüm masrafları karşılaması gereken bir kopyasıdır. Bir sağlık sorunu durumunda, en az 30.000 € ayakta tedavi veya hastanede tedavi Yurtdışında kaldığınız süre boyunca akademik değişiminiz sırasında kullanılamk içindir.
 • Çevrimiçi dil desteğinin (OLS) çevrimiçi sonucu - (Erasmus + değişimlerini değerlendirdikten sonra, dillerinin gelişimini değerlendirmek için Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve başlamadan önce öğrencilere verilen bir değerlendirmedir.) Ek olarak, OLS sistemi aranan ve ilgilenen öğrenciler için çevrimiçi dil kursları da sunmaktadır.

Partner Üniversiteye Varış

Partner Üniversiteye vardığınız gün Fenerbahçe Üniversitesi tarafından düzenlenmiş olan dönem onay formunun doldurulup FBÜ Erasmus+ Ofisine iletilmesi gerekmektedir.

Yurtdışında bulunduğunuz süre içerisinde Öğrenim Anlaşmasında yapılacak olan değişiklikleri takip etmek öğrencinin sorumluluğundadır.

Yurtdışına gitmeden önce hazırlanmış olan öğrenim anlaşmasının ikinci bölümü ders değişiklik bölümüdür. Eğitim esnasında ders değiştirmek zorunda kalınırsa ders değişim formu kullanılarak ders eklenip/çıkarılabilir. Bu işlemi ilk 30 gün içerisinde tamamlamanız gerekmektedir. Bu belge partner üniversiteye onaylattıktan sonra taratıp FBÜ Erasmus+ ofisine iletilmelidir!