Uluslararası Öğrenciler için Bilgiler

Uluslararası Hareketlilik Olanakları

Fenerbahçe Üniversitesi; farklı kültürleri tanımak ve mühendislik, mimarlık, medya, spor bilimleri ve sağlık bilimleri gibi alanlarda yurtdışında eğitimi deneyimlemek isteyen öğrenciler için uzun dönem veya kısa dönem eğitim programları, burs olanakları ve yurtdışında staj yapabilme gibi bir çok farklı eğitim seçeneklerlerini değerlendirme fırsatını öğrencilerine sunmaktadır.

Fenerbahçe Üniversitesi’nin uluslararası iş birlikleri kapsamında uluslararası sivil toplum kuruluşları, çok uluslu şirketler, uluslararası araştırma ve iş geliştirme kurumları ile gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında öğrencilerimizin global dünyada süregelen beklentileri karşılayabilecek düzeyde donanıma sahip olarak iş yaşamlarına başlamaları sağlanmaktadır.

Dünya dillerine hâkim, inovatif ve yaratıcı düşünceye açık, bilimsel gelişime odaklanmış; bireysel, sosyal ve akademik gelişimini tamamlamış bireyler yetiştirmek, böylece dünyanın önde gelen “Global Üniversiteleri” arasında yer almak hedefiyle öğrencilerimizin deneyimlerini uluslararası hale getirmekte ve genel olarak üniversitenin küresel bir araştırma gücü olarak rekabet etmesini sağlamaktayız.

Yaz veya kış okulları, eğitim kampları, gönüllü eğitim projeleri gibi kısa süreli çalışma programlarından yararlanabilen öğrencilerimiz çok çeşitli uluslararası kurumlarla karşılıklı ortaklıklardan yararlanıyor ve geniş bir uluslararası araştırmacı ve öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Öğrenciler İçin Bilgiler

Fenerbahçe Üniversitesi; 5 farklı fakülte ve 1 Meslek Yüksekokulu’nda bulunan lisans ve ön lisans bölümleriyle, ayrıca enstitülerimizde sunulan yüksek lisans ve doktara programlarımızla farklı ülkelerden öğrencilere kapılarını açmaktadır.

Doktora ve Yüksek Lisans programları ile Lisans ve Ön Lisans bölümlerimiz için ayrıntılı bilgilere, başvuru koşullarına ve eğitim bedellerine Fenerbahçe Üniversitesi web sayfasından ulaşılabilmektedir.

Fenerbahçe Üniversitesi'nde uluslararası öğrenci olmanın adımları:

 1. Her şeyden önce, başvurunuz için gerekli olan belgeleri bize göndermeniz gerekir. Gerekli belgeler eğitim almak istediğiniz dereceye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir ancak temel belgeler aşağıda belirtilmektedir.
 • Geçerli Bir Uluslararası Pasaport Kopyası
 • Son mezun olunan kurumdan alınan Diploma / Mezuniyet Sertifikası (İngilizce / Türkçe)
 • Son mezun olunan kurumdan alınan, bütün seneler için Transkript (İngilizce / Türkçe)

Başvuru için gerekli belgeleri aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yüklemek için başvuru formunu kullanabilirsiniz:

https://fbu.edu.tr/international

 1. Başvurunuzun hemen ardından, başvuru işleminizin değerlendirmesine başlayacağız.
 2. Başvurunuzun sonucunu bir süre bekleyeceksiniz. Lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin! Bu süreçte size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
 3. Bilgi almak için:

 Email: admission@fbu.edu.tr                        Whatsapp Numarası: +905498325783

 1. Başvuru sonucunuz geldi, tebrikler!

Peki kabulden sonra ne yapmalı? Bu kısım önemlidir, lütfen dikkatle okuyun.

 1. Başvurunuzun sonucunu aldıktan sonra, eğer Fenerbahçe Üniversitesi sizi aday öğrenci olarak kabul etmeye karar verirse, Koşullu Kabul Mektubunuzu göndereceğiz. Ancak, ‘Koşul’ nedir? Endişelenmeyin! Üniversiteye aday öğrenci olarak kabul edildiniz; koşul, depozito ödemesidir.

Fenerbahçe Üniversitesi, öğrencilerin FBÜ’de eğitim alacaklarını onaylamaları için aday öğrencilerinden depozito ödemesi beklemektedir. Bu nedenle, üniversitenin resmi banka hesabına koşullu kabul mektubunuzda belirtilmiş olan depozito miktarını ödemeniz gerekecektir. Banka hesap bilgileri koşullu kabul mektubu ile paylaşılacaktır.

DİKKAT! Depozito ekstra bir ödeme değildir; depozito miktarı, öğrenim ücretinden düşülmektedir.

DİKKAT! Depozitoyu ödedikten sonra, makbuzu mail olarak iletmeyi lütfen UNUTMAYIN.

 1. Makbuzu aldığımızda, Koşulsuz Kabul Mektubunuzu göndereceğiz.

TEBRİKLER! Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yaparken vizeden Muaf olan ülkelerden gelmekte iseniz, koşulsuz kabul mektubu ve sizden istenilen original belgeleriniz ile Fenerbahçe Üniversitesi’ne gelerek kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 1. Vizeye tabii olan ülkeler için Koşulsuz Kabul Mektubu, vize işlemlerinizi başlatabilmeniz adına kullanılması gereken resmi bir belgedir. Koşulsuz kabul mektubunuz ve orijinal belgelerinizle Türk Konsolosluğu'ndan vize işlemine başlayabilirsiniz.
 2. Lütfen Diploma Denkliğinizi konsolosluktan isteyiniz, konsolosluk size yardımcı olacaktır!
 3. 10. Koşulsuz kabul mektubunuzu ve vizenizi aldıktan sonra sağlık sigortası, oturum izni, konaklama ve diğer konular ile ilgili işlemlerde Uluslararası İlişkiler Direktörlüğü sizinle irtibatta olacaktır.

Fenerbahçe Üniversitesi'nde Eğitim Almak için Hazırsınız!

Adres: Atatürk Mah. Ataşehir Bulvarı, Metropol İstanbul, 34758, Ataşehir - İSTANBUL

Telefon: +90216 910 1907 - +90549 832 57 83 / fbu.edu.tr